Kiből lehet polgárőr?
Minden büntetlen előéletű, nagykorú magyar állampolgár (vagy Magyarországon letelepedett külföldi) aki lakóközösségének bizalmát élvező, elismert tagja, aki egyetért a polgárőrség céljaival és hajlandó tevékenyen részt venni azok megvalósításában.
Hogyan lehet valaki polgárőr?
Jelentkeznie kell valamelyik (lehetőleg a lakóhelyi) polgárőr egyesületnél, ahol tájékoztatást kap mit is jelent, milyen kötelezettségekkel jár az egyesületi tagság, a polgárőr szolgálat.
Ezután kitölt egy belépési nyilatkozatot és adatlapot.
A megadott adatok valódiságát a helyileg illetékes rendőrkapitányság ellenőrzi. Majd sikeres Polgárőr Alapismereti Vizsgát kell tennie. Ezután következik az egy hónapos próbaidő, amely alatt a jelölt , egy tapasztalt polgárőr mellett járőr szolgálatot teljesíthet.
A próbaidő sikeres teljesítése után kaphat polgárőr igazolványt és szolgálati jelvényt, így válhat a polgárőrség teljes jogú tagjává.
Milyen ismeretekre van szüksége a polgárőrnek?
Az eredményes szolgálatellátás érdekében (hogy valóban segíteni tudjon, ha kell) a jól képzett polgárőrnek rendelkeznie kell a szolgálati területén, jó helyismerettel, legyen tisztában az alapvető emberi jogokkal, viselkedési normákkal. Ismerje a polgárőrség szolgálati szabályzatát és tartsa be annak etikai kódexét.
Ismerje és a gyakorlatban is tudja alkalmazni az elsősegély nyújtási ismereteket. Legyen birtokában a tűz oltási- katasztrófavédelmi ismereteknek, ismerje a KRESZ-t.
Mire jogosult a polgárőr?
A polgárőr szervezet tagja megtehet mindent, amit állampolgári jogán is megtehet. Amikor jogos védelmi, stb. helyzetben cselekszik, nem mint egy különleges hatáskörrel felruházott csoport tagja, hanem mint állampolgár tevékenykedik. a különbség "csak" annyi, hogy tevékenysége nem véletlenszerű, esetleges, egyéni, hanem szervezett, tudatos, cselekvés.
- A polgárőr hatósági jogkörrel, közhatalmi jogosítványokkal nem rendelkezik, de feladata ellátása során a közfeladatot ellátó személynek járó védelem illeti meg!!
A polgárőrség önálló független szervezet, amely nem alá-, hanem mellérendeltségi viszonyban áll az illetékes rendőrkapitányságokkal.
Az előre tervezett, rendőrséggel közös akciókban a polgárőr az akciót irányító rendőr utasításait követi, mert az intézkedés jogszerűségéért ilyen esetben az akciót irányító rendőr a felelős. A közös szolgálatban a polgárőr feladata az intézkedés zavartalanságának, a saját és a rendőr biztonságának biztosítása.
A polgárőr szolgálat fajtái:
A polgárőr szolgálat két alapvető fajtája a "látható" és a "nem látható" szolgálat. A látható szolgálat a formaruhás, feliratos autóval történő nyílt szolgálatellátást (pl. járőrözést) jelenti, míg a nem látható szolgálat a civil ruhás, civil autós, kívülállók részére láthatatlan jelenlétet, megfigyelést jelenti.
Az első célja a bűnmegelőzés a nyílt, jól látható jelenléttel, a második célja pedig az elkövetők tettenérése, leleplezése.
Jellemző szolgálati fajták:
1. Járőrszolgálat
A járőrszolgálat a közterületek és nyilvános helyek polgárőri ellenőrzésének formája. A járőrszolgálat során két vagy több polgárőr együttesen lát el közrendvédelmi, bűnmegelőzési feladatokat.
A járőrszolgálat lehet:
- gépkocsizó
- gyalogos
- motoros
- kerékpáros
- lovas
A járőrszolgálat feladata, hogy meghatározott útvonalon visszatérően -változó időközönként- polgárőr járőr jelenjen meg, megelőzve ezzel a bűncselekmények elkövetését, illetve az észlelt bűncselekményeket megakadályozza, az elkövetőket tetten érés esetén visszatartsa. Feladata még a helyi rendőri szervnek történő segítségnyújtás is. A járőrvezető az észlelt eseményeket köteles azonnal jelenteni a szolgálatvezetőnek, majd annak útmutatása szerint eljárni.
A polgárőr járőr az alábbi esetekben léphet közbe:
- bűncselekmény elkövetőjének tettenérésekor
- bűncselekmény gyanúja esetén a rendőrjárőr kiérkezéséig
- ha a közbelépésre rendőr kéri fel
- ha a beavatkozás hiányában saját vagy mások testi épsége vagy élete veszélybe kerülhet, illetve tetemes anyagi kár keletkezhet
2. Figyelő szolgálat
Egy vagy több objektum, terület konkrét céllal és feladattal, esetenként a rendőrséggel egyeztetett közös megfigyelése.
Figyelő szolgálat esetén a figyelők folyamatos (rádió) kapcsolatot tartanak az ügyeletessel és/vagy a járőrökkel, közös szolgálat esetén az ügyeletessel.
Figyelők csak akkor avatkozhatnak közbe, ha a járőr nem elérhető ill. messze van, és erre az ügyeletestől engedélyt kapnak.
3. Rendőrséggel közös szolgálat:
A rendőri szerv előzetes felkérésére, akcióterv alapján, bűnmegelőzési, közrendvédelmi, közlekedésbiztonsági akciókban való részvétel.
Ilyen esetekben a rendőrségi eligazítás, illetve a jelenlévő rendőr utasításai alapján kell eljárni.
4. Felügyeleti (rendezvénybiztosítási) szolgálat:
Felügyeleti szolgálatot olyan közönséget vonzó rendezvényen, kulturális, sport és egyéb létesítményben lehet szervezni, ahol a közrend, közbiztonság, illetve a résztvevők biztonságának fenntartása érdekében ez szükséges.
Felügyeleti szolgálatot mindig felkérésre lehet szervezni.
Felügyeleti szolgálatban csak az arra kijelölt személyek vehetnek részt, meghatározott ruházatban és felszereléssel, fényképes kitűzővel.
A szolgálat ellátása során a kijelölt szolgálatvezető (a biztosítás parancsnoka) a helyszínen egy-személyben dönt minden felmerülő kérdésben.
5. Jelzésadás:
A polgárőr bármikor - szolgálaton kívül is! -, ha rendőri intézkedést igénylő eseményt észlel, köteles azt haladéktalanul jelezni az ügyeletesnek, vagy a területen szolgálatot teljesítő rendőr-, vagy polgárőr járőrnek.
Nem rendőri intézkedést igénylő esemény, jelenség észlelésekor (súlyos környezetszennyezés, engedély nélküli szemét-, törmelék lerakás, csőtörés, leszakadt elektromos vezeték, stb.) értesíteni kell a Polgármesteri Hivatalt, illetve a megfelelő szervet (Közterület Felügyelet, Vízművek, Elektromos Művek, stb.).
A jelzésadásról adatlapot (RK lapot) kell felvenni, feltüntetve az időpontot, helyszínt, eseményt, tett intézkedés, a bejelentést vevő nevét és telefonszámát, majd átadni az ügyeletesnek.
Milyen felszerelést használnak a polgárőrök?
Kötelező felszerelés:
A láthatósági mellény
- személyi igazolvány
- polgárőr igazolvány és szolgálati jelvény
- gk. vezetőknél forgalmi engedély, jogosítvány
Ajánlott felszerelés:
- távcső
- fényképezőgép vagy videokamera
- mobiltelefon vagy telefonkártya
- elemlámpa
- notesz, toll
A polgárőr tevékenysége során - a gázspray kivételével - nem tarthat magánál közbiztonságra különösen veszélyes eszközt, továbbá nem viselhet lőfegyvert.